...
Høyres miljøtalsmann Peter S. Gitmark støtter flere av kravene fra Pure Salmon Campaign. Foto: Vidar Ruud, ANB

Refser regjeringen

Høyres miljøtalsmann Peter S. Gitmark forlanger at staten som eier tar oppdrettskritikerne på alvor.

Publisert 19.05.2009 kl 18:31 Oppdatert 20.05.2009 kl 15:09

Tips en venn på e-post:


Den store utenlandske delegasjonen fra Pure Salmon Campaign, som denne uka er i Norge, krever blant annet at delvis statseide Cermaq oppretter en egen komité som skal vurdere miljøhensyn, samt publisere årlige bærekraftrapporter. En slik komité ønsker aksjonistene også at John Fredriksens Marine Harvest oppretter. Begge selskapene har generalforsamlinger mens aksjonistene er i Norge. Gitmark gir full støtte til forslagene fra Pure Salmon Campaign og mener alle selskaper av Cermaqs og Marine Harvests størrelse burde ha egne miljøkomiteer og årlige bærekraftrapporter.

– Jeg har enormt stor forståelse for at de kommer til Norge for å påvirke både selskapene og staten. Det er ytterst beklagelig at norske selskaper bidrar til at det går nedover med villaksen. Det er paradoksalt når vi har statsråder som Erik Solheim, som kritiserer StatoilHydros oljesandprosjekt i Canada, mens regjeringen ikke løfter en finger i saken. Den samme dobbeltmoralen ser ut til å gjelde lakseoppdrett, sier Gitmark til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB). Selv om Høyre ikke er noen tilhenger av sterkt statlig eierskap, mener Gitmark at staten har et soleklart etisk ansvar der den har eierskap.

Høyres miljøtalsmann mener det er uverdig at den canadiske indianerhøvdingen Bob Chamberlin fra British Columbia, som er med i Pure Salmon Campaigns delegasjon, kommer til Norge for fjerde gang uten at noen på høyt politisk nivå i regjeringen vil snakke med ham.

Chamberlin sier til ANB at Norge opptrer med sterke ord på den internasjonale arenaen når det gjelder miljø og urfolks rettigheter, men at det ikke følges opp i praksis.

– Vi blir ganske fortvilet over at Norge og norske forskere vet så mye om lakselus og fiskesykdommer, mens norske selskaper som Cermaq og Marine Harvest kommer til Canada som om denne kunnskapen ikke fantes. Norge opptrer med sto standarder, sier Chamberlin.

Næringsdepartementet kunne ikke kommentere saken tirsdag ettermiddag. (ANB)

Mest leste saker



...

Sex i politikken

Kommentar: Venstre-nestleder Helge Solum Larsen (43) ha voldtatt ei 17 år gammel jente i partiet.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.