Oslo (ANB): 25 av totalt 31 omkomne i fritidsbåtulykker i 2009 var menn over 41 år.
Tallene bekymrer Sjøfartsdirektoratet og Redningsselskapet som har fått i oppdrag å lage en kampanje til sommeren rettet spesielt mot voksne menn som ferdes på sjøen.
– Dette viser at det er riktig å bruke all den innsatsen vi gjør rettet mot barn og unge i kampanjen «Vis Sjøvett». Tallene viser også at det er stort behov for å rette ny innsats mot voksne menn, uten vest i åpne båter, sier kommunikasjonssjef i Redningsselskapet, Ernst Larsen.
Nærings- og handelsdepartementet støtter kampanjen økonomisk.
I fjor omkom 31 personer i fritidsbåtulykker i Norge. De fleste ulykkene skjedde på våren og om høsten, viser tall fra Sjøfartsdirektoratet.
Bruk av flytevest kunne trolig reddet flere av disse, mener underdirektør i Sjøfartsdirektoratet, Bjørn Reppe.
– Vi anbefaler sterkt at personer som er ute i små åpne båter påfører seg flyteplagg. Statistikken viser at flyteplagg ofte er avgjørende for om en person som havner i vannet overlever, sier han.
– Målet vårt er at redningsvesten, som likevel må være om bord, skal opp av stuerommet og kles på i det man entrer båten – og beholdes på under ferden. Det vil trolig kunnet redde halvparten av de mennene som druknet fra åpen båt i fjor, mener Ernst Larsen.
Hordaland, Sør-Trøndelag og Nordland topper statistikken med fem dødsulykker hver.
Hele 25 av de totalt 31 omkomne i fritidsbåtulykker i 2009 var voksne menn. Av de omkomne i 2009 var 28 menn, 1 kvinne og 2 barn.
– Fall over bord og kantring ved bruk av små åpne båter, med 12 tilfeller hver, var den hyppigste årsaken til at personer havnet i sjøen og druknet. Mange av disse ville sikkert overlevd dersom de var påført flytevest, sier Bjørn Reppe.
Fire personer mistet livet som følge av grunnstøting.
I 2008 omkom 30 personer i fritidsbåtulykker i Norge. 22 av disse var over 41 år. Tall fra tidligere år bekrefter samme tendens – menn over 40 år topper statistikken over dødsulykker i forbindelse med bruk av fritidsbåt.
Et positivt trekk ved statistikken er at kun en person av de ni personene som ble undersøkt, var alkoholpåvirket.
– De siste ti årene har alkoholpåvirket omkomne vanligvis utgjort omlag halvparten av de undersøkte. Dette kan tyde på at holdninger også er i ferd med å endres på dette området, og at det er ikke lenger sosialt akseptabelt å kjøre båt i fylla, sier Bjørn Reppe.
Den lovlige promillegrensen for å føre fritidsfartøy under 15 meter er 0,8.
1. mai i år innføres obligatorisk båtførerbevis for personer født i 1980 eller senere.
– Faller man i denne aldersgruppen er det viktig snarlig å ta båtførerprøven. Venter man, kan man risikere å havne i kø sammen med mange andre som tilsynelatende «sitter på gjerdet», sier Bjørn Reppe i Sjøfartsdirektoratet. (ANB)
Kommentar: Barneminister Audun Lysbakken har startet en prosess for bedre barnevern.
Les hele kommentaren her
Er du først blitt deprimert, så kan du ikke nødvendigvis jogge deg glad igjen. Sammenhengen mellom mosjon og mental helse er svakere enn hittil antatt, viser en fersk doktoravhandling i Finland.
Politibetjent tiltalt for vold
Firer ned omkomne fjellklatrere
Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.
Se bildene herChrister Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!