Oslo (ANB-NTB): Nobelkomiteen har fått inn forslag på 237 kandidater til årets fredspris. Aldri før har det kommet så mange forslag.
Kampstart om:
| Publisert 10.03.2010 kl 13:17 Oppdatert 10.03.2010 kl 13:22 |
– Det er hyggelig at interessen er økende. At fjorårets pris gikk til Barack Obama, kan nok ha hatt betydning, sier direktør Geir Lundestad til NTB.
Av de 237 kandidatene er 38 organisasjoner. Det har vært en jevn stigning i antall kandidater. I fjor ble 205 meldt inn.
En rekke kinesiske dissidenter skal figurere på årets liste, blant dem den kjente menneskerettsforkjemperen Liu Xiaobo, som nylig ble dømt til 11 års fengsel i Kina. Årsaken var at han hadde forfattet og underskrevet et opprop for demokrati og politiske reformer.
Kort tid etter at Nobel-nominasjonen var kjent, advarte en talsmann for Kinas utenriksdepartement Nobelkomiteen mot å gi prisen til Liu.
– Hvis Nobels fredspris gis til en slik person, er det åpenbart at det er fullstendig galt, sa Utenriksdepartementets talsmann Ma Zhaoxu.
– Dette er ikke noe nytt. Kina har kommet med advarsler før, men de har ingen innflytelse på komiteens arbeid, sa Geir Lundestad da den kinesiske advarselen kom i begynnelsen av februar.
Han trakk fram Dalai Lama som fikk fredsprisen i 1989.
Generalsekretær John Peder Egenæs i Amnesty Norge omtaler Liu Xiaobo som en fantastisk menneskerettighetsaktivist som nå går inn i sin tredje runde med opphold i fengsel eller arbeidsleir.
– En fredspris til Liu vil være en anerkjennelse til ham og andre som tør å stå opp mot regimet. Jeg forstår at han er nominert, sier Egenæs.
En annen av de nominerte er den russiske menneskerettsgruppen Memorial og grunnleggeren Svetlana Gannusjkina.
– Både Memorial og Liu vil være verdige vinnere. Memorial har drevet et godt arbeid for menneskeretter i Russland og opplevd at flere av deres medarbeidere er blitt drept eller utsatt for overgrep. Det er god grunn til å frykte at myndighetene kan ha vært medskyldige. I hvert fall har de ikke gjort mye for å oppklare overgrepene, sier Egenæs.
Andre nominerte er tre personer som betraktes som skaperne av internett: amerikanerne Larry Roberts og Vint Cerf og briten Tim Berners-Lee. Internett har ført til opprettelse av nettsteder som Twitters, der for eksempel opposisjonelle i Iran har kunnet kommunisere med hverandre og med omverdenen.
Også den internasjonale romstasjonen er nominert til årets fredspris.
– Den har naturligvis ført til samarbeid mellom mennesker fra flere land, men jeg ville nok synes det er å trekke det litt langt. Det ligger jo mer vitenskapelig tenkning bak romstasjonen enn bevisst fredspolitikk, mener Egenæs.
Frist for å levere inn aktuelle navn til Nobelkomiteen var 1. februar. Komiteen har nylig hatt sitt første møte, og vil trolig ha fem til seks møter før de bestemmer seg for den endelige fredsprisvinneren.
Navnene til de nominerte holdes hemmelig av Nobelinstituttet i 50 år, men de som har rett til å nominere, kan fritt avsløre navnene på personen eller organisasjonen de har foreslått hvis de ønsker det.
Navn på vinneren gjøres kjent fredag 4. oktober. (ANB-NTB)
Årets utgave av «Sverdet» er mer intim, fysisk og kompakt enn fjorårets versjon. Les mer
Dårlig vær gjør at Olsokmessen flyttes fra Ruinparken på Borgarsyssel Museum til Sarpsborg Kirke.Les mer
Onsdag hadde "Sverdet" premiere i Ruinparken i Borgarsyssel Museum.
Se alle bildene
Det kastes årlig enorme mengder mat i Norge.
Kaster du all mat som er gått ut på dato? Skriv din kommentar i kommentarfeltet under. Les mer
Arbeiderpartiets sekretær Raymond Johansen regner med at eldrebølgen blir dyr for samfunnet når den slår inn for fullt om ti år. De økte utgiftene kan ikke betales med oljepenger.
Les kommentaren her
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.
Se bildene her
Mens Thor Hushovd igjen kunne ikle seg den grønne poengtrøya etter monsteretappen til Pau.
Se bildene