...
Frp-leder Siv Jensen. Foto: Terje Pedersen, ANB

Helt alene om lege-forslag

Oslo (ANB-NTB): Fremskrittspartiet blir stående alene om forslaget om lovforbud mot å gi legehjelp til ulovlige innvandrere ut over øyeblikkelig eller akutt hjelp.

Publisert 21.03.2010 kl 20:35 Oppdatert 21.03.2010 kl 20:40

Tips en venn på e-post:


Forslaget kommer til behandling i Stortinget mandag. Frp foreslår også at regjeringen skal komme med et forslag om å innføre meldeplikt til politiet for alle organisasjoner og foretak som har befatning med en utlending som kan antas å oppholde seg illegalt. Heller ikke dette forslag blir vedtatt.

En samlet helse- og omsorgskomité slutter seg til prinsippet om at alle, også personer som oppholder seg ulovlig i landet, har rett til øyeblikkelig hjelp både fra kommunehelsetjenesten og spesialisthelsetjenesten. Alle har også rett til hjelp ved smittsomme sykdommer som f.eks. tuberkulose. Barn og gravide har rett til helsetjenester i større grad enn andre.

Komiteen ser det likevel som et problem at det er uklart hvor langt retten til helsehjelp for papirløse immigranter strekker seg. Regjeringen har satt i gang et arbeid for å få et klarere regelverk, Flertallet viser til dette når de går inn for at forslagene fra Frp skal vedlegges protokollen.

Advarer mot utvidet rett

Frp advarer mot å utvide retten til legehjelp. Partiet mener at det vil svekke norske myndigheters troverdighet når de samme myndigheter allerede har definert disse personene som ulovlige innvandrere.

Høyre mener det vil være uheldig dersom personer som oppholder seg ulovlig i Norge skal ha ubegrenset rett til helsehjelp. Partiet mener dette vil undergrave myndighetenes vedtak om at vedkommende skal forlate landet. Dette kan ifølge Høyre bidra til forlenget og utvidet omfang av ulovlige opphold.

KrF vil ha humane regler

Kristelig Folkeparti mener at ingen land er tjent med en uregistrert befolkning. Men partiet mener at gruppen ikke blir mindre ved at livet gjøres mest mulig vanskelig for dem, eller ved å kriminalisere den medmenneskelighet og nestkjærlighet som mange frivillige organisasjoner viser når de hjelper papirløse innvandrere.

KrF foreslår derfor mandag at regjeringen snarest mulig skal komme med forslag til humanitære og helserelaterte tiltak og eventuelle lovendringer som kan bedre situasjonen for personer som oppholder seg i Norge uten tillatelse. Heller ikke dette forslaget vil bli vedtatt. (ANB-NTB)

Mest leste saker



...

For lite barnevern

Kommentar: Barneminister Audun Lysbakken har startet en prosess for bedre barnevern.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.