Monsunregn forsinker oppklaring av flyulykke

Regnet bøtter ned over Islamabad.

Publisert 29.07.2010 kl 12:07 Oppdatert 29.07.2010 kl 12:20

Tips en venn på e-post:

...
Angrepet som drepte Taliban-lederen fant sted i Margosa, sørvest for Peshawar. Foto: CIA

Redningsmannskapene har måttet avbryte letingen etter den svarte boksen som kan oppklare flyulykken der 152 mistet livet. Hele Pakistan er i sorg.

Flaggene vaier på halv stang fra offentlige bygninger, og firmaer har tatt ut annonser i riksmediene for å hedre døde kolleger eller for å uttrykke sine kondolanser.

Pakistan sørger etter at et ti år gammelt Airbus-fly styret kort tid før landing på Benazir Bhutto-flyplassen i Islamabad onsdag morgen.

Torsdag var det offisiell sørgedag i Pakistan.

Svar

Monsunregnet har ikke gitt seg, og det gjør opprydningsarbeidet og letingen på ulykkesstedet vanskelig.

– Redningslagene vil gjenoppta søket etter den svarte boksen når det stopper å regne, sier Bani Amin i politiet i Islamabad.

Myndighetene håper at flyets siste bevegelser og kommunikasjonen i cockpiten skal gi svar på den tragiske ulykken.

Uvær

Det kraftige regnet og tjukk tåke er ifølge de fleste forklaringen, men informasjonsminister Qamar Zaman Kaira utelukker ikke sabotasje før alle muligheter er etterforsket.

– Flyet fikk beskjed om å sirkle over flyplassen i noen minutter fordi rullebanen ikke var helt klar, sier Junaid Amin, lederen for de sivile flymyndighetene.

– Så forsvant det bare, forklarer han.

– Holdt på å kaste opp

Den 23 år gamle studenten Saqib Manzoor er blant de mange frivillige som onsdag jobbet på spreng for å finne mulige overlevende. De fant ingen.

– Jeg ble sjokkert og holdt på å kaste opp, men jeg sa til meg selv at jeg måtte gjøre det jeg kunne for å hjelpe til, sier han om opplevelsene på ulykkesstedet.

Regn og ulendt terreng gjorde redningsarbeidet vanskelig, men hundrevis av folk strømmet til for å hjelpe. Likevel ble alle de 152 menneskene om bord erklært døde innen dagen var omme.

DNA-testing

Redningsmannskapene formet en 60 meter lang kjede slik at de fikk fraktet de døde til den nærmeste sperringen.

– Jeg er så lei meg for at vi ikke kunne finne en eneste overlevende, men i alle fall får vi fraktet de døde tilbake til deres pårørende slik at de får en verdig begravelse, sier Manzoor.

Over 100 av de omkomne har fått så store skader at myndighetene trolig må ta i bruk DNA-testing for å identifisere dem. (ANB-NTB)

Mest leste saker



Været

Været
  I dag I morgen
Sarpsborg   -6.6°   -1.9°
Skjeberg   -4.6°   -1.6°
Fredrikstad   -5.0°   -1.1°
Hvaler   -2.5°   -0.5°
Oslo   -7.6°   -0.9°
Strömstad   -2.4°   -1.8°
Været leveres av: met.no


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Siste bildeserier

Full fest i Florø

...

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her

Festaften i Larvik

...

Plumbo, Tommy Fredvang og Malin sang seg til finalen. Se bildene fra MGP-delfinalen i Larvik!

Se bildene!


Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.