Manchester (ANB-NTB): David Beckham fikk en hjertelig mottakelse da han onsdag var tilbake på Old Trafford, men Wayne Rooney viste hvem som er den nye sjefen.
| Publisert 11.03.2010 kl 07:19 Oppdatert 11.03.2010 kl 07:23 |
Rooney scoret de to første målene i Manchester Uniteds lekende lette 4-0-seier over Milan.
Kampen om kvartfinalebillett i mesterligaen var allerede avgjort da Beckham entret banen som Milan-innbytter i det 64. minutt. Publikum reiste seg og tok ham imot med stående applaus, mens fansen ropte hans navn. Nesten sju år etter at Beckham forlot Old Trafford og England, lever hans navn fortsatt i United-tilhengernes hjerter. Men nåtidens mest strålende United-stjerne hadde allerede gjort jobben da Beckham kom inn.
Rooney senket Milan i den første kampen (3-2), og han gjorde det igjen onsdag. Med to scoringer fjernet han siste rest av spenning.
– Han er et eksepsjonelt talent. Han er uten tvil en av de beste spillerne i øyeblikket, om ikke den beste, sa Beckham.
Beckham ble statist på Old Trafford. Rooneys umiddelbare forgjenger som mest lyssterke United-stjerne, Cristiano Ronaldo, klarte ikke å hindre Real Madrid i å lite mesterligaforlis. Desto sterkere lyste Rooney.
Allerede etter et snaut kvarter var ballen i nettet bak Milan-keeper Christian Abbiati. Gary Neville fikk rom på kanten og la et «Beckham-innlegg» på hodet til Rooney, som styrte ballen i mål.
United hadde full kontroll og doblet ledelsen helt i begynnelsen av annen omgang. Gjestene rotet bort ballen til Nani, som stormet fram på venstrekanten og skrudde ballen inn foran mål. Der var Rooney igjen og gjorde 2-0 på elegant vis, hans 30. mål for sesongen.
– Vi var heldige med et tidlig mål i annen omgang. Da var alt avgjort, og etter det spilte vi veldig, veldig bra. Når vi spiller med slikt tempo er vi vanskelige å møte, sa United-manager Alex Ferguson.
Park Ji-sung satte inn det tredje målet før Beckham rakk å entre banen. Sørkoreaneren ble følsomt spilt fram av Paul Scholes og scoret fra spiss vinkel.
Milan trengte dermed fire mål for å gå videre, og det var den italienske storklubben aldri i nærheten av å greie. Beckham hadde et godt forsøk på å pynte på resultatet, men hans volleyskudd i det 74. minutt ble bokset ut av Edwin van der Sar.
Det var United som fikk siste ord. Darren Fletcher nikket inn 4-0 på innlegg fra Rafael et par minutter før slutt.
United var en mektig klubb da David Beckham forlot den i 2003. Onsdag fikk han erfare at klubben er enda mektigere i 2010.
– En skuffende kveld fordi vi tapte, men mottakelsen jeg fikk var utrolig. Jeg må takke for det, sa Beckham.
Siste del av kampen brukte United-fansen til å rope slagord mot de amerikanske eierne av klubben, og vise fram sine grønne og gule protesteffekter. Beckham forlot banen med et slikt skjerf rundt halsen.
For engelsk eliteserie var det en ny maktdemonstrasjon, dagen etter at Arsenal kjørte over Porto med 5-0 på sin vei mot kvartfinalen. (ANB-NTB)
David Beckham kan være tilbake i trening i august etter akillesskaden som knuste engelskmannens VM-drøm. Les mer
Mark Hughes har takket ja til å bli ny sjef for Brede Hangelands i Fulham. Les mer
Manchester United viste solid scoringsform og vant 5-2 over et allstarlag fra MLS i Texas onsdag. Les mer
Diego Maradona var ikke nådig mot fotballforbundet da han snakket ut om avskjeden som argentinsk landslagssjef. Les mer
Spissene Zlatan Ibrahimovic og Bojan Krikic er blant Barcelona-stjernene som kommer til Oslo og treningskampen mot Vålerenga torsdag. Les mer
| Lag | S | V | U | T | P | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rosenborg | 18 | 11 | 7 | 0 | 32-10 | 40 |
| 2 | Vålerenga | 18 | 10 | 4 | 4 | 38-20 | 34 |
| 3 | Tromsø | 18 | 9 | 6 | 3 | 21-14 | 33 |
| 4 | Aalesund | 18 | 9 | 3 | 6 | 26-19 | 30 |
| 5 | Viking | 18 | 8 | 5 | 5 | 28-20 | 29 |
| 6 | Start | 18 | 8 | 4 | 6 | 32-30 | 28 |
| 7 | Strømsgodset | 18 | 8 | 2 | 8 | 26-34 | 26 |
| 8 | Odd | 18 | 6 | 7 | 5 | 29-28 | 25 |
| 9 | Lillestrøm | 18 | 5 | 9 | 4 | 29-22 | 24 |
| 10 | Haugesund | 18 | 6 | 6 | 6 | 29-24 | 24 |
| 11 | Stabæk | 18 | 6 | 6 | 6 | 28-26 | 24 |
| 12 | Brann | 18 | 5 | 6 | 7 | 27-28 | 21 |
| 13 | Molde | 18 | 4 | 6 | 8 | 27-35 | 18 |
| 14 | Hønefoss | 18 | 4 | 4 | 10 | 13-34 | 16 |
| 15 | Kongsvinger | 18 | 3 | 3 | 12 | 15-37 | 12 |
| 16 | Sandefjord | 18 | 1 | 4 | 13 | 12-31 | 7 |
Kampstart om:
Andre lag: Send SAF LAGNAVN til 2005
Du vil motta scoringsvarslinger når ditt lag spiller kamp. Tjenesten dekker Eliteserien og 1. divisjon. Pris: 1,- per varsling
Avmelding: Send SAF STOPP til 2005