Jorun og Ulf Frydenlund behøver ingen kalender for å vite at Bedemarten nærmer seg. De kjenner det på kroppen.
- Det kribler ordentlig nå, ja, sier ekteparet, som i de ni årene festivalen har vært arrangert, har vært sentrale i arrangørstaben.
Byr på lokale stjerner
I år som i fjor er hun øverste leder, mens han er arena-ansvarlig. Det betyr timer med timer med jobbing i måneder før dørene åpnes 14. august. Alt gjøres på frivillig basis, uten en krone i lønn.
- Det er omtrent sånn at vi betaler for å få være med på dette, ler de, og er glad er har interessen felles.
Om det var fotballen som gjorde at de i sin tid ble engasjert i Bedemarten, er det minst like mye interessen for kultur som gjør at paret fortsatt henger med.
- Vi er veldig musikkinteresserte, sier de, og røper at de gleder seg litt ekstra til "Simply the best" på lørdagskvelden.
- Det er jo et lokalt stjernelag som skal i ilden da, med Jan Groth, Vigdis Wisur, Eirikur Hauksson, Odd René Andersen og flere, reklamerer marten-lederen.
LES OGSÅ: Lande klar for Bedemarten
- Det har vært en gammel drøm, det å samle alle disse artistene, fortsetter ektemannen, og sender en takk til Bjørn Bya, som har vært den musikalske "snekkeren".
Selv er Ulf Frydenlund elektriker. Dermed ble det hans jobb å sørge for lys og strøm de første årene Bedemarten ble arrangert. Apropos strøm: Når han blir spurt om et minneverdig øyeblikk i martens historie, er han ikke i tvil.
Nervøs i forkant
- Det må bli da strømmen gikk akkurat i det bandet - jeg husker ikke hvilket det var - skulle begynne å spille, sier han og humrer.
- Heldigvis var det bare en enkelt bryter som hadde ramlet ut, så vi fikk fort fikset feilen, husker han.
Mange detaljer skal klaffe rundt Bedemarten, som i begynnelsen var en beskjeden seanse.
- I fjor var budsjettet på over en million, og overskuddet ble på 300.000 kroner, forteller Jorun Frydenlund. Kanskje ikke så rart da at lederen har søvnproblemer i forkant av festivalen.
- Jeg pleier alltid å bli veldig nervøs, først og fremst for at vi ikke skal klare å dekke alle utgiftene, innrømmer hun.
I år er hun likevel sikker på at arrangørstaben har skutt blink, med den lokale heltekonserten i tillegg til store riksnavn som Ole Ivars og Madcon. Og selv om ekteparet ikke får mye tid til å stå på dansegulvet, så ser de fram til hvert eneste marten-minutt.
- Klart det, sier de.
- Dette er like gøy hver gang. Og så engasjerer det hele Bede; et sted der det ikke skjer veldig mye annet lenger.