Åge Sten Nilsen vurderer å gi seg som artist.
Reaksjonene mot Åge Sten Nilsens PFU-anmeldelse mot Side2 er hovedgrunnen til at han nå vurderer å gi seg som soloartist.
Det kan være at jeg lar artisten Åge Sten Nilsen gå i graven etter konserten i Kulåsparken, sier 39-åringen til SA, og utdyper:
- Dersom det jeg gjør er så provoserende, som det tydeligvis er på enkelte, så spør jeg meg selv om det er verdt å fortsette. Min misjon er ikke å provosere. Jeg er ikke Marilyn Manson. Jeg ønsker bare å underholde, og spre glede. Men dersom folk ikke vil ha meg, så har jeg ingen intensjon om slåss for å få gitt ut musikken min. Da er det kanskje best at artisten Åge Sten Nilsen forsvinner helt, slik enkelte ønsker.
SARPELIV: Anmelderne bør utvikle pennen framfor å gi seg i kast med visuelle krumspring
Det har stormet rundt sarpingen de siste ukene. Hans album "GLAMunition", har fått blandete kritikker, og etter at Side2 illustrerte sitt terningkast 1 med en fiktiv politianmeldelse, valgte Sten Nilsen å melde anmeldelsen inn for PFU. Grunnen var virkemidlene Nettavisen brukte, og det faktum at andre medier siterte anmeldelsen med titler som "Åge Sten Nilsen politianmeldt".
Det er, ifølge artisten, de mange negative reaksjonene på PFU-anmeldelsen som er en av grunnene til at 39-åringen nå vurderer å gi seg som soloartist. Han presiserer at vurderingen han nå gjør ikke er fordi han surmuler over negative kritikker.
- Det er ikke dårlige anmeldelser i seg selv som er grunnen til at jeg vurderer å gi meg som soloartist. Men jeg må få lov til å si fra. Når det står på mediers nettsteder at "Åge Sten Nilsen er politianmeldt", så må jeg få lov å si at jeg syns det har gått for langt. Men når min reaksjon så hånes og latterliggjøres, og man tolker min reaksjon som surmuling over dårlige kritikker, så blir jeg lei. Det er en stygg bransje dette her, sier Åge Sten Nilsen.
- Har bred støtte
- Kan du si noe om hvem som har reagert mest negativt, er det bransjen selv, eller publikum?
- Jeg har bred støtte i bransjen og fra mine nærmeste fans. Men det norske folk har nok en tendens til å kaste stein så fort de ser en mulighet. Det holder med å ta en snartur innom nettet, så gjenspeiler det hvilke meldinger jeg også har fått under radiointervjuer og lignende.
- Men du har jo også fått en del gode anmeldelser, og plata di gikk rett inn på 13.plass på VG-lista. Tror du ikke det er mange som blir skuffet nå?
- Jo, det er vel det. Samtidig så er det helt sikkert mange som blir veldig glade. Jeg vet jo at jeg har mine lojale fans, og jeg er utrolig takknemlig overfor dem, og for alt jeg har fått oppleve som artist. Men det er som sagt en del av reaksjonene jeg har blitt møtt med som gjør at jeg vurderer om det er verdt å fortsette. Jeg er også familiemann og privatperson, og det er noe med det å bo der man også skal jobbe. Spesielt når jeg ser hvordan folk reagerer på at jeg sier ifra at nok er nok.
Kulås kan bli siste
21. august spiller Åge Sten Nilsen i Kulåsparken, i en foreløpig uviss konstellasjon. Det kan altså bli siste gang sarpingene får oppleve soloartisten Åge Sten Nilsen live.
Les SAs anmeldelse av "GLAMunition"!
- Men hva med de andre prosjektene dine, som Wig Wam og videreutviklingen av Queen-showet, skal de gå videre?
- Det er ikke noe som er avklart ennå, og det er heller ikke helt sikkert at jeg legger opp alt som har med sang og musikk å gjøre. Men den aktuelle vinklingen på showet 21. august, blir nok at soloartisten Åge Sten Nilsens karriere avsluttes, mens Wig Wam lever videre fram til 2010 i alle fall. Når det gjelder Queen-showet, så blir jeg kanskje mer en mann i kulissene. Det er ikke noen selvfølge at jeg blir hovedartisten i "The Show Must Go On 2", da min hovedmotivasjon som sceneartist selvfølgelig ligger i det å kunne bidra med egne ord og toner.
- Men blir det gravøl-stemning i Kulåsparken denne kvelden?
- Nei, er du gæren. Jeg er jo glad i å showe. Og de som kommer for å se meg denne kvelden, de liker meg, jo, så det skal bli en magisk kveld. Og "A Special Night In The Park" ønsker vi jo å la bli en tradisjon.
- Hva skal du gjøre hvis du trekker deg helt som artist, blir du å finne i kulissene i musikkbransjen?
- Ja, kanskje. Eller kanskje jeg kan fortsette artistkarrieren i utlandet. I Japan for eksempel er det fremdeles gleden som er i fokus. Men for øvrig så er jeg jo utdannet vernepleier, vet du...
Stoppet av tollerne for BH-tørking
Vurderer verneplikt for kvinner
Åpner for flere eiere i Inspiria