Kulturrådets leder Ingvar Høstbjhør om EPA-tomta som mulig kulturhus.
Enig eller ueing med Høstbjør? Si din mening i kommentarfeltet!
Kulturrådet hadde i går invitert Ap-politiker Linda Engsmyr og kultursjef Unni Elisabeth Skaar til gårsdagens medlemsmøte. Og rådets leder var fornøyd med det han fikk høre.
– Så langt virker dette som en grundig utredning. Det er relevante problemstillinger som drøftes, sier Ingvar Høstbjør til Sarpsborg Arbeiderblad.
Verken han eller saksordfører i kulturhussaken, Linda Engsmyr, ønsker å foregripe noe med hensyn til alternativene som skal utredes nærmere. Men det er heller ingen tvil om at EPA seiler opp som kulturhusfavoritt.
– Det kan inneholde bibliotek, aktivitetshus og kulturhus på samme sted. I tillegg ligger det i aksen torget-EPA. Sentrumstilknytningen er viktig. Derfor høres EPA ut som et godt alternativ, mener Høstbjør. Som likevel vil vente noen dager med å flagge kulturrådets kandidat for plassering.
På rådets medlemsmøte ble det likevel bemerket at EPA-tomta ikke er spesielt godt egnet med tanke på parkering. For dersom vi skal få et fullverdig kulturhus vil også deler av parkeringsplassen måtte vike.
I møtet med kulturlivets representanter understreket både Engsmyr og Skaar viktigheten av å ha økonomisk realisme i prosjektet.
– Flere andre har gjort tabben med å bygge for stort. Det bør ikke vi gjøre, sa Engsmyr.
Men sentrale kulturaktører advarte på sin side mot å tenke for smått. Blant dem Steinar Håkenstad.
– I 1931 ble Folkets Hus ombygd slik at det ble plass til 900 i salen. Når vi nå skal bygge for framtiden må vi bygge større enn det vi har i dag. Huset må være så stort at de store artistene ønsker å komme. Det lokale kulturlivet er avhengig av impulser utenfra for å kunne utvikle seg videre, slo Håkenstad fast.
Flere i salen syntes for øvrig også Borregaards Kulås-alternativ høres spennende ut. Der er det også planlagt en hotelldel.
Det er ikke rådmannen, men saksordfører Linda Engsmyr som skal legge fram innstillingen til politisk behandling. Den vil være klar til kulturkomiteens møte førstkommende tirsdag. Da vi trolig seks forslag til kulturhuslokalisering være kuttet ned til tre som får bli med i den videre prosessen.