Bjørn Eidsvåg står i en særstilling blant norske artister. En ting er at han treffer et spesielt stort og bredt publikum. Det som er mer interessant er måten han gjør det på. Ingen forener grupper av folk som Bjørn Eidsvåg. Hvilken annen kristen artist har et lignende nedslagsfelt?
Det er først og fremst i tekstene at Eidsvåg har sin ekstreme kvalitet. Som musiker er han avhengig av andre som bidrar til å løfte produktet. Og hvilken vitalitet har ikke Eidsvåg oppnådd etter at han innledet samarbeidet med trioen Børge Petersen-Øverleir (gitar), Anders Engen (trommer) og Håkon Iversen (bass)? Nå har han i tillegg utvidet bandet med den svært anerkjente keyboardisten Bengt Hanssen - og med det fått en ekstra dimensjon i kompet.
"En vakker dag" er tittelen på Eidsvåg-plata som kom denne uka. Det er ikke et billig poeng å peke på det vakre i denne musikken. Vi våger påstanden om at vi her snakker om et av nasjonalartistens aller beste produkter. Han pløyer ikke ny mark for sin karriere i forhold til uttrykket, men han gjør det han gjør på en meget kvalitetssterk måte. Bjørn Eidsvåg er ikke blant våre største sangere. Men han vet å uttrykke seg, ikke bare skriftlig eller muntlig, men med musikken. Han får lytteren til å tenke etter og til å nikke enig til tekstlinjer som "Eg blir omgitt av fler og fler/men blir mer og mer aleina". Med så få ord summerer han opp hvordan mange mennesker ser på samfunnet i dag.
Og her ligger kjernen i hvorfor Eidsvåg treffer sitt store publikum, i alle aldrer og fra alle grupper: Han er en mann til å tro på.
Anmeldt av Halvor Titlestad
Sarpsborg 08 satte inn en sluttspurt og klarte uavgjort mot Hønefoss i Østfoldhallen. Mehmed Divanovic utlignet til 2-2 på tampen og Michael Røn holdt på å bli matchvinner på overtid.