Duo Gvitos tredje CD bør være musikk for mange.
Dette er nemlig ikke smal og krevende musikk, men gnistrende søramerikanske klanger og norsk folkemusikk på sitt beste, framført av en duo som etter ti år kjenner hverandre godt, og som kan dette med samspill.
Det Gjermund Titlestad begynner, fullføres av makker Marius Gundersen. Og motsatt. De to gitaristene har en felles stemme, og den er uttrykksfull som bare det.
Repertoaret er friskt og allsidig, og spenner fra lidenskapelige Villa-Lobos, Brasils nasjonalkomponist, til vår hjemlige stolthet Grieg.
Sistnevntes improvisata over norske folkeviser opus 29, arrangert av duoen selv, er morsomme, små gledesspredere av noen stykker. De gjenkjennelige temaene formelig svinger i hendene til Titlestad og Gundersen.
"Retrospect", som har gitt CD-en navn, er spesialskrevet for de to gitaristene av Kjell Marcussen, og er mildt modernistisk og velklingende.
Assosiasjonene til nærmest legendariske Sven Lundestad, og hans gitarduo med Geir Otto Nilsson er mer tydelig for Duo Gvito nå enn tidligere, synes jeg. Lundestad har ganske sikkert vært en inspirasjonskilde for gitaristene. I hvert fall er han nevnt og takket på det flotte coveret, som også inneholder lekre Brasil-bilder.
Last ned: "Galhofeira", "Dæ va va eigong en Kungje", "Retrospect"
Norges Fotballforbund aksepterte i dag utbyggingsplanene på Sarpsborg stadion. Les mer
Helt uprovosert slo den psykisk ustabile innsatte ned to fengselsbetjenter i Sarpsborg fengsel i går. - Vi opplevde hendelsen som særdeles dramatisk, sier fungerende fengselsleder Lars Helgesen. Les mer