Ungdomsfesten Pimp 'n' Hoe:
Aase Furali tar avstand fra Ziba Aminis aktivitet - mener det ødelegger integreringsarbeidet
Aase Furali tar avstand fra Ziba Aminis aktivitet - mener det ødelegger integreringsarbeidet
Aase Furali, leder for Sarpsborg kommunes flerkulturelle kontaktutvalg, mener virksomheten til Østfold Ressurssenter og Ziba Amini ødelegger for det øvrige integreringsarbeidet i Sarpsborg.
Ziba Amini arrangerte ungdomsfesten i Kulturkvartalet i Sarpsborg sentrum lørdag kveld, en fest som utartet og til slutt ble stengt av politiet. Furali kjenner ikke noe til denne festen, men har klare meninger om virksomheten til Amini, som ofte skjer i regi av Østfold Ressurssenter. Dette er et enkeltmannsforetak registrert på Amini.
Tar avstand
- Problemet er måten Ziba Amini jobber på, med å kjøpe seg inn blant ungdommen. Hun sier at hvis de gjør sånn og sånn, spanderer hun pizza eller kjøper CD-spiller til dem. Jeg synes ikke det er noen god måte å jobbe på. Det skaper ikke ro og integrering, men ødelegger for andres arbeid på dette feltet, sier Furali.
:Furali, mest kjent som LO-leder i Sarpsborg, føler at hun i rollen som leder for det flerkulturelle kontaktutvalget har et ansvar for å si fra om dette.
- Det er viktig at folk har tillit til integreringsarbeidet i Sarpsborg. Da må vi også kunne si fra om det vi ikke mener er bra. Og deler av aktiviteten til Østfold Ressurssenter og Ziba Amini tar vi i det flerkulturelle kontaktutvalget avstand fra, sier Furali.
Det er ikke noe formalisert samarbeid mellom det flerkulturelle kontaktutvalget og Amini.
- Amini har ønsket dette, men vi vil ikke det. Hun er svært egenrådig, og vil alltid gjøre ting på sin måte. Da er det vanskelig å samarbeide, sier Furali.
Ledet SOS rasisme
Furali har ingen formening om hvorvidt arrangementene Østfold ressurssenter eller Ziba Amini har i Kulturkvartalet virker positivt eller negativt på integreringsarbeidet.
- De kjenner jeg for lite til. Men det er jo trist å lese om det som har skjedd i helgen, sier Furali.
Furali kjenner også lite til hvordan Østfold Ressurssenter er organisert, men medgir at hun lurer på hvordan aktivitetene finansieres.
Furalis erfaring med Ziba Amini startet da Amini for et år siden ble leder for SOS Rasisme i Sarpsborg. Det fungerte ifølge Furali svært dårlig.
- Hun forholdt seg ikke til spilleregler og vedtekter, men var også der svært egenrådig. I det hele tatt var hun ikke noe organisasjonsmenneske, og det hele ble veldig rotete. Derfor var hun ikke leder i mer enn et par måneder før hun måtte skiftes ut, forklarer Furali
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Siste kommentarer fra debatt.sa.no