Lomvi og alkefugl blåste i går døde i land i Skjebergkilen. Viltnemnda frykter forgiftning, men Norsk Polarinstitutt tror ishavsfuglene er utmattede.
Det blåser knapt nok frisk bris i Skjebergkilen. Inn mot badestranda på Feriehjemmet driver en sjøfugl. Den ser halvdød ut.
Bare forsmaken
Hans-Olav Bergerud og Grethe Navestad fra Sarpsborg viltnemnd legger 13 døde sjøfugler på gresset. Ikke noe oljesøl eller annet klin å se på fjærdrakten.
- Disse plukket vi opp her i strandlinja. Jeg har også en plastsekk til, så vi har godt over 20 fugl allerede, sier Grethe Navestad til SA.
De to forteller at de har sett syke terner og en måke som var elendig. Observasjonene tyder på at de vingekledde så opplagt syke ut.
- De må ha fått i seg noe dritt. Jeg vet ikke om det er forurenset mat eller et utslipp, sier Hans-Olav Bergerud.
Han har aldri hørt om at noe slikt har skjedd i Sarpsborg tidligere. Levende fugler som drev ute i sjøen var tydelig slitne og så ut som om de drakk sjøvann.
Lomvi og Alke
Fugleartene lomvi og alke lever normalt langt unna Skjebergkilen. Alkefuglen kan forekomme i våre områder fra tid til annen, selv om det ikke er vanlig. Lomvi er en ren ishavsfugl.
Norsk lomvi hekker først og fremst på Bjørnøya og noen få kolonier hekker på Spitsbergen.
SA fant i går også en rekke døde sjøfugler ved Bryggen båthavn og hos Walberg.
- Å nei, se her! Dette er jo en liten katastrofe, utbryter Navestad når hun ser de døde fuglene ved Walberg.
Viltnemnda var også innom Høysand og plukket død fugl til det ble mørkt. De fortsetter arbeidet i dag.
Litt guffent
Når de to fra Viltnemnda blir bedt om å holde opp fuglene for fotografen nøler Navestad litt, til tross for at hun allerede har tatt i dem flere ganger.
- Tenk om det er fugleinfluensaen. Man kan jo ikke utelukke noen ting når såpass mange fugler er døde, sier hun.
Flere titalls svarte og hvite fugler slenges i svarte plastsekker. De skal kontrolleres av Mattilsynet i dag for å fastslå dødsårsaken.
Ute i kilen går sjøen så vidt skumhvit i bølgetoppene. Ishavsfugler ligger og dupper og småpadler nær land. De er vant med langt tøffere forhold og her er det heller ingen isfjell er i sikte. Det er trolig flere hundre av dem i Skjebergkilen. Når det igjen blir lyst, ligger mange av dem døde i fjæresteinene.
Går av som fylkesleder i AUF Østfold
Tiltalt for å ha stjålet våpen fra politihuset
- Den tøffeste uken i mitt liv
Siste kommentarer fra debatt.sa.no