...
HEROIN I TRUSA: I denne spesiallagde dametrusen, fant tollerne 1,4 kilo heroin i slutten av januar i år. (Foto: Tollvesenet)

Kvinne tatt med 1,4 kilo heroin i trusa

Den kvinnelige Swebus-passasjeren hadde underbuksene fulle med heroin.

Geir Bjørnstad E-post
Publisert 03.04.2009 kl 15:52 Oppdatert 03.04.2009 kl 16:10

Tips en venn på e-post:

...

Det var 30. januar i år at tollere på Svinesund tok ut en estisk kvinne til tollkontroll, da hun som passasjer om bord på Swebus' rute fra København forsøkte å ta seg inn i landet.

I forbindelse med tollkontrollen oppdaget tollerne at kvinnen ikke akkurat hadde på seg en vanlig kvinnetruse. Hun hadde nemlig en spesiallaget truse på seg, noe tollerne syntes var svært mistenkelig.

Fant 1,4 kilo heroin

Det ble derfor gjort en hurtigtest av den noe uvanlige dametrusen, noe som ga utslag på heroin. Etter at kvinnen hadde kastet trusa, og tollerne hadde tømt denne, veide de opp til sammen 1,4 kilo med heroin som var gjemt i klesplagget.

Den estiske kvinnen og narkotikaen ble deretter overlevert til politiet, som har hatt kvinnen i sin varetekt helt siden smuglingsforsøket ble avdekket.

Tollvesenet har ikke villet offentliggjøre dette store heroinbeslaget tidligere - av hensyn til etterforskningen.

10.100 rohypnoltabletter i hattehylla

Så sent som i forrige uke gjorde tollerne på Svinesund nok et stor narkobeslag fra en busspassasjer på Svinesund, da de fant 10.100 Rohypnol-tabletter i bagasjen til en 48 år gammel mann som 25. mars var passasjer på nattbusen mellom København og Oslo.

Den 48 år gamle passasjeren, som opprinnelig kommer fra Pakistan, men er bosatt i Norge. Han ble tatt med for tollkontroll da bussen skulle passere Svinesund tidlig om morgenen. Da tollerne gjennomsøkte bagasjen hans, fant de først ingen ting. Men i en bag på hattehyllen fant tollerne 10.100 tabletter av det narkotiske stoffet.

Flere store rohypnolbeslag

48-åringen er ikke den første busspassasjeren som har blitt tatt med Rohypnol-tabletter i 2009.

- Dette er det fjerde store beslaget av rohypnol på en busspassasjer på Svinesund så langt i år, sier kontorsjef Wenche Fredriksen ved grensekontrollen på Svinesund til toll.no.

Hun kan opplyse at tollerne i løpet av årets tre første måneder har beslaglagt 63.000 Rohypnol-tabletter.








Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.