- Noen få ødelegger for veldig mange, mener politiet.
| Publisert 21.11.2009 kl 17:09 Oppdatert 22.11.2009 kl 11:13 |
Politiet ved UP og lokale polititjenestemenn, samt Statens vegvesen, gjennomførte fredag kveld og natt til lørdag en storkontroll av kjøretøyer i området rundt Esso-stasjonen på Hafslund.
Området har i lengre tid vært gjenstand for klager på natterstid i helgene, da mange benytter plassen ved Esso til å grisekjøre med bilene sine og spille høy musikk til sjenanse for naboene i området.
Politiets fokus var på såkalte "rånerbiler", biler av eldre årgang som ofte er modifisert gjennom senking, store hjul, effektanlegg og trimsett.
Dersom dette er gjort uten godkjennelse fra veivesenet, kan bilens kjøreegenskaper bli dramatisk forverret.
Lederen ved trafikkavsnittet ved Sarpsborg politistasjon, Pål Schrøder, sier til sa.no at omkring 150 biler ble undersøkt i området. Ved behov sendte kontrollørene også biler til en grundig sjekk ved veivesenets trafikkstasjon ved smelteverket.
Tre personer mistet førerkortet sitt som en følge av at bilene de kjørte var i svært dårlig teknisk stand.
- Det er veldig uvanlig at vi går til det skrittet. Da skal bilene rett og slett være farlige å kjøre med, og det var disse, sier Schrøder.
I tillegg gjorde kontrollørene seks avskiltninger av biler med til dels grove mangler.
- Det handlet først og fremst om feil på bremser, støtdempere og dekk, opplyser politimannen.
For øvrig skrev politiet
Pål Schrøder sier han ikke er overrasket over de til dels grove feilene som ble avslørt på enkelte av bilene.
I en lignende kontroll i indre Østfold for ikke lenge siden, ble mer enn 20 biler avskiltet.
- Men det er viktig å påpeke at mange av bileierne i dette miljøet er veldig nøye med bilene og flinke til å overholde lover og regler. Vi så flere gamle prakteksemplarer i natt. Men det er noen få som ødelegger for massen, poengterer han.
I MANDAGENS SA: Politiet lover fortsatt fokus mot rånermiljøet
En 56 år gammel mann fra Sarpsborg pådro seg alvorlige skader i den ene armen under en arbeidsulykke ved Nordic Paper i natt.Les mer
Politiet vet nå årsaken til brannen i et bolighus i Rolighetsveien på Hafslund fredag.Les mer
Nå skal flere østfoldinger kunne bli bedre kjent med Kaunas i Litauen. Ryanair skal fly dit fra Rygge, med start 5. mai.Les mer
Det har vært et hektisk døgn for Østfoldpolitiet. I alt er 17 østfoldinger pågrepet det siste døgnet. Les mer