Foreldrene ved Hafslund barneskole etterlyser trafikksikkerhetstiltak i nærområdet.
Vil gi lokal makt over strandsonen 21.03.2010 - 22:00
Gikk ti mil med Ulvang 21.03.2010 - 21:55
Helt alene om lege-forslag 21.03.2010 - 20:40
Besøkte vulkanen lørdag 21.03.2010 - 18:43
Ny leder av Attac Norge 21.03.2010 - 16:30
– Facebook koster arbeidsgivere dyrt 21.03.2010 - 22:07
Frykter større vulkanutbrudd 21.03.2010 - 18:41
Nesten en milliard mangler rent vann 21.03.2010 - 16:32
500 evakuert fra vulkanutbrudd på Island 21.03.2010 - 14:41
Fant bombe om bord indisk fly 21.03.2010 - 11:26
| Publisert 09.12.2009 kl 06:30 Oppdatert 09.12.2009 kl 06:30 |
Trafikksikkerhetsutvalget til FAU ved Hafslund barneskole ba i fjor høst om tiltak for å få ned farten i boligområdet mellom Borgenbanen og Hafslund-skolene.
I et møte med kommunen poengterte utvalget at hele området, som er 30-sone, måtte ses i sammenheng. Det ble videre enighet om å gjennomføre fartsmålinger i Melandveien og Parkveien.
Men i utkastet til trafikksikkerhetsplan er ikke disse gatene nevnt. Derimot er fartshumper i Ryes vei, som går parallelt med de to nevnte gatene, listet opp som prioritet nummer 32. En fjerde gate som går parallelt, Baneveien, har allerede humper.
– Tiltak i Ryes vei alene vil øke trykket ytterligere i Parkveien og Melandveien, og viser uttrykkelig at kommunen ikke har evnet å se området i en helhet, skriver utvalget i et brev til kommunen.
De nevnte fartsmålingene er nå gjennomført, med nedslående resultater. I begge gatene passerer rundt 400 kjøretøy daglig. I Melandveien holder de en snittfart på 41 km/t, i Parkveien 37 km/t. Rundt 60 biler daglig kjører fortere enn 49 km/t i Melandveien, 30-skilter til tross.
Trafikksituasjonen i dette området er blitt tatt opp flere ganger, også i SA. Kommunens talsmenn har uttrykt forståelse for foreldrenes bekymring, for så å peke på den forestående trafikksikkerhetsplanen.
– Da er det merkelig at planen ikke nevner området, sier Frode Ludvigsen til SA. Han er et av medlemmene i trafikksikkerhetsutvalget på Hafslund, og mener det må komme humper eller andre tiltak så fort som mulig.
Situasjonen i Melandveien og Parkveien skyldes i stor grad at bilister bruker dette boligområdet som fartsetappe fra Borgenbanen til rundkjøringen ved Hafslund-skolene. Det problemet er spesielt stort om morgenen, da det ofte er saktegående kø på riksveien.
Tove Kopperød bor i Melandveien, og vet bedre enn de fleste hvor skummel trafikken der kan være. For et drøyt år siden braste en drosjebil inn i familiens hage og bod, til alt hell uten at noen kom til skade. Foranledningen var en kollisjon i krysset med Bråtenlia. Etter det har familien registrert tre kollisjoner i det samme krysset.
– Det er klart vi er bekymret for at barna skal gå til skolen langs en trang gate uten fortau, når mange biler kjører veldig fort, sier Kopperød til SA.
Sarpingen Mie Berg Iversen ble i helgen svensk mester i ishockey med sitt lag Segeltorps IF.Les mer
Halldor Petursson (35) besøker sin mor i Borgarnes på Island. Han forteller at det er mindre dramatikk rundt vulkanen enn forventet.Les mer
Stavanger vant 4-3 over Sparta etter sudden death i Siddishallen søndag. Les mer
Greåker Innebandyklubb har vært utsatt for et simpelt tyveri fra sine lokaler. Les mer
I dag er FNs antirasismedag. – På denne dagen er det dessverre nødvendig å stadfeste at det økende muslimhatet har blitt den største rasismetrusselen i vår tid. Les mer
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: org.xml.sax.SAXParseException: The element type "span" must be terminated by the matching end-tag "</span>".
Siste kommentarer fra debatt.sa.no