Statens vegvesen anbefaler totalt 13 bomstasjoner i Sarpsborg, der en sentrumsring er hovedgrepet.
SI DIN MENING OM BOMRINGEN HER!
Ti bomstasjoner skal sørge for å ringe inn Sarpsborg sentrum slik at alle som vil inn til byen med bil må betale. Innenfor ringen finner vi selve sentrumsområdet, Tunejordet, Brevik, Nedre Lande, deler av Sandesund, Opsund, Fritznerbakken og noen Øvre Lande- og Kurland-gater. Utenfor ringen er det aller meste av Lande og Kurland, Grålum, Greåker, Hafslundsøy og alt øst for Glomma. To andre bomstasjoner skal fange opp trafikk mellom Greåker og Grålum, der det er planlagt en ny vei. Den siste bomstasjonen er foreslått på kommunegrensen mot Årum, og vil fange opp bilister som kommer fra Fredrikstad eller E6.
Statens vegvesen anbefaler ikke bare bompenger, men også rushtidsavgift. Det betyr at mellom 07.00 og 08.29 samt fra 15.00 til 17.29 vil det koste hele 40 kroner å kjøre gjennom en bom. I andre perioder på døgnet vil det koste 30 eller 20 kroner. Du skal dog ikke betale for mer enn en bompassering i løpet av en time, og det vil være et tak på hvor mye du betaler hver måned. Bommene er tenkt å stå fra 2017 til 2031.
Bompengene skal finansiere en bypakke på 3,5 milliarder kroner i Sarpsborg. Det er antydet at en tredjedel, altså i overkant av 1 milliard, kan være offentlige midler.
Nærmere 2 milliarder vil bli brukt på større vei- og brutiltak, som bygging av ny Sarpsbru, utvidelse av fylkesvei 109 fra Alvim til Rolvsøysund bru, en ny vei mellom Greåker og Grålum og nye veier til Tunejordet. 800 millioner kroner skal brukes til styrket busstilbud, og på toppen av dette kommer 500 millioner til kollektivfelt. 280 millioner kroner vil gå til gang- og sykkelveier.
Den såkalte konseptvalgutredningen som presenteres i ettermiddag er lansert under slagordet «fra bil til buss, sykkel og gange».
LES MER OM BYPAKKE-FORSLAGET I TIRSDAGENS SA.
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Stort narkobeslag på Svinesund
Danske tatt med fem kilo hasj på Svinesund
Hvem scoret det fineste målet?
VM-suksess kan føre til NHL-retur for Holøs
Ise og Tveter med første seire
Ville ha utsettelse i kulturhus-saken
Gratiskonsert med Hanne Sørvaag
Sammen skal de selge teater-Østfold
Nå kan du høre Øyvind Hoås, Morten Giæver og Roar Johansen synge!
Siste kommentarer fra debatt.sa.no