...
GA INTEGRERINGSRÅD: Mazhar Hussain, Flemming Johnsen og Vidar Bøe snakket om integrering på konferanse i Sarpsborg rådhus i går. (Foto: Johnny Helgesen)

Ønsker integrerings-faddere

Det kom fram under integreringskonferansen torsdag.

Publisert 11.03.2010 kl 22:30 Oppdatert 11.03.2010 kl 22:30

Tips en venn på e-post:


En fadderordning der hele lag og foreninger tar vare på en innvandrer, er noe kommunens Flemming Johnsen kunne tenke seg.

– Det var noe vi fokuserte på i dag, da bortimot 100 representanter fra innvandrerbefolkningen her i Sarpsborg og representanter fra frivillige lag og foreninger møttes på integreringskonferanse, sier Johnsen.

Hans og kommunens ønske og mål, er at flere innvandrere skal delta i det frivillige organisasjonslivet.

– Betydningen av god integrering er kjempestor, sier den tidligere politimannen og «årets ildsjel», Vidar Bøe, som var invitert som innleder.

Egentlig hadde han planlagt å ha med seg tandemkameraten, blinde Tahir Hussain, til konferansen i Sarpsborg Rådhus. I stedet var det faren hans, Mazhar, som ble med.

– Jeg har bodd i Norge siden 1974, da jeg kom hit fra Pakistan, forteller Mazhar Hussain, som hadde sansen for Flemming Johnsens fadderidé.

– Det høres bra ut, sier han.

– Dette er ikke en ny idé, men det hjelper at det er kommunen som står bak og tar ansvar for gjennomføringen, mener Bøe.

– Nå må vi sy sammen et opplegg, presentere det for lag og foreninger og stille spørsmålet: Er dere villige til dette? Det er nå som konferansen er over at jobben begynner, poengterte Johnsen.








Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.