...
Foto: JOHNNY HELGESEN

Fyllekjører forårsaket ulykke

Kjørte videre etter å ha kollidert med en annen bil.

Cecilie Sommer-Mathiesen
Cecilie Sommer-Mathiesen Profil E-post
Publisert 13.03.2010 kl 11:11 Oppdatert 13.03.2010 kl 11:13

Tips en venn på e-post:


Det var før jul i fjor, at den unge mannen i tyveårene satt seg bak rattet med høy promille.

I Sarpsborg sentrum oveholdt han ikke vikeplikten for en bilist som kom fra høyre, og det endte med kollisjon. Det stanset imidlertid ikke fyllekjøreren, som unnlot å stanse og bare kjørte videre etter ulykken.

Den unge mannen har innrømt hendelsen og samtykket i at saken ble avgjort ved en tilståelsesdom i Sarpsborg tingrett. Retten har lagt vekt på den høye promillen, som på tidspunktet for kjøring har vært noe høyere enn 2.

Det oppsto materielle skader på begge de involverte kjøretøyene, men retten påpeker likevel at siktede kjørte fra ulykkesstedet uten å forsikre seg om hvordan det gikk med den han kjørte på. Retten kan dermed ikke se at det foreligger noen som helst formildende omstendigheter som skulle tilsi annen reaksjon enn ubetinget fengsel.

Sarpingen er også dømt i samsvar med siktelsen, og må sone 30 dager i fengsel. I tillegg må mannen ut med 10.000 kroner i bot, og idømmes tap av førerretten for motorvogn i 2 år og seks måneder, før han kan forsøke å få sertifikatet tilbake ved å avlegge full ny førerprøve.








Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.