Lege mener det må opprettes lokalmedisinsk senter i Sarpsborg.
ENIG? UENIG? DISKUSJONEN TAR DU HER!
– Gi ikke slipp på sykehuset!
Lege Trond Holm mener Sarpsborg må tviholde på sykehuslokalene i byen selv om det skal bygges nytt og moderne sykehus på Kalnes.
Han oppfordrer alle kommunene i Østfold til å opprette lokalmedisinske sentre, i tråd med samhandlingsreformen.
– De alvorlige og akutte syke vil bli tatt hånd om på best mulig måte på et nytt høyteknologisk sykehus på Kalnes. Problemet er at andre sykehus vil bli nedlagt, og da vil store pasientgrupper falle utenfor, hevder 73 år gamle Holm.
Han er tidligere seksjonsoverlege ved hjerteavdelingen ved Sykehuset Østfold. Denne uken holdt han et foredrag på et åpent møte arrangert av Seniorsaken i Sarpsborg.
Han mener lokalsamfunnet må ta affære raskt, og oppfordrer også Seniorsakens medlemmer til å gjøre dette til en kampsak i tiden framover.
Det er tre pasientgrupper han mener vil trenge behandling og pleie, men som det ikke vil være plass til på Kalnes-sykehuset:
* Utskrivningsklare pasienter, som ikke er friske nok til å reise hjem fra sykehus, men heller ikke plass til på sykehjem.
* Rehabiliteringspasienter, som trenger behandling etter alvorlige sykdom eller store operasjoner.
* Gråsonepasienter, som hovedsakelig består av eldre mennesker. Det kan være kronikere som opplever forverring av sykdommen eller eldre som lider av flere sykdommer.
– Dette er pasientgrupper som kommunene uansett vil få i fanget, og de må være føre var. Disse menneskene trenger behandling på en institusjon, men ikke nødvendigvis ved et høyteknologisk akuttsykehus. Derfor må det opprettes lokalmedisinske sentre i Østfold, mener Holm. Disse må inneholde sengeavdelinger, laboratorier, noen spesialistfunksjoner, fysioterapi og gjerne en legevakt, hjemmesykepleie og helsestasjon også.
– Et slikt senter kan dessuten være en buffersone for sykehjemmene, hvor det jo alltid er plassmangel, påpeker Holm.
Som et resultat av at sykehus blir lagt ned og at Norge står foran en eldrebølge, vil Østfold mangle 200 sykehussenger hver dag når det nye Kalnes-sykehuset står klart, ifølge Holm.
Han mener at staten har tvilsom juridisk og i hvert fall ingen moralsk rett til å holde på sykehusene.
– De fleste sykehusene ble bygd av kommunene på 50- og 60-tallet, og mer eller mindre gitt bort til fylket og senere staten da disse overtok driften, påpeker Holm.
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Siste kommentarer fra debatt.sa.no