BILAVGIFTER: Bilen er en solid melkeku for statlige avgifter. En stadig mindre andel av milliardene som renner inn i statskassa pløyes tilbake til veiformål.
Foto: Svein A. Halvorsen

Blir ikke mett av bilavgifter

Bileiere melkes for stadig mer penger. Men mindre går til veiformål.

SI DIN MENING OM BILREGNSKAPET HER!

Publisert 18.03.2010 kl 06:56 Oppdatert 18.03.2010 kl 06:56

Tips en venn på e-post:


Staten tar inn mer og mer i avgifter fra bileierne. Samtidig går mindre og mindre andel tilbake til veiformål.

– Vi kaller det for krokodillegapet. Inntektene fra bilen øker vesentlig mer enn inntektene, sier Øyvind Solberg Thorsen, direktør i Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV).

Virker politisk ukorrekt

Han virker resignert og kaller debatten om bilens avgifter for dødfødt.

– Av en eller annen grunn virker det som om det dessverre er politisk ukorrekt å diskutere dette, sier han til SA.

Men faktum er at hver eneste bil i Norge bidro med 20.024 avgiftskroner i statskassa i 2008. Samtidig kom bare 6.348 kroner tilbake til veiformål, altså under en tredjedel.

Ser vi på statsbudsjettet fra 1990, gikk 2,84 prosent av hele budsjettet til vei, mens tilsvarende andel hadde falt til 2,06 prosent i 2008. Trafikken har i de samme perioden økt vesentlig og belastningen på norske veier er hardere enn noensinne.

– Staten tar enkelt fortalt inn mer og mer med den ene hånden, mens de gir ut mindre og mindre med den andre, sier han. Samtidig er han såpass realist at han erkjenner at bompengefinansiering har festet et solid grep i norsk veiutbygging.

– Regimet har gått så langt at det nesten er umulig å realisere nye veier uten at kommunene bidrar med bompengefinansiering, sier OFV-direktøren.

Motivene for bompengefinansiering kan være så mange mener han. Begrenset trafikk, bedre miljø og klima, samt å skaffe penger til oppgradering av infrastrukturen. Sistnevnte er ofte utgangspunktet for debatten, men så kan broer og veier bli endret eller kuttet ut i løpet av prosessen.

– Fristelsen for dem som bestemmer er at man regner med raskere utbygging ved å innføre brukerbetaling, sier han og understreker at utviklingen er uheldig for samfunnet.

7 milliarder i bompenger

OFV har grundige beregninger og følger problemstillingen kontinuerlig. Sum avgifter fra bilen var 51,5 milliarder kroner i 2008, mens bare 16,4 av milliardene gikk tilbake til veiformål. Samme år var det nesten 2,6 milliarder biler i Norge, hvorav 143.793 i Østfold.

Det er mer enn halvparten så mange biler som innbyggere i landet. Biltettheten har økt, men veksten har flatet ut de siste årene, ifølge SSB.

Bompengene kommer i tillegg til avgiftstallene. I 2008 utgjorde dette 5,4 milliarder kroner, 6 milliarder i fjor og et anslag på 7 milliarder i 2010.








Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.