Aksjonsleder Kent Rasmussen utelukker ikke at et "Nei til bomring"-parti kan stille til valg i Sarpsborg neste år.
Det var nær 300 mennesker utenfor Sarpsborg rådhus som demonstrerte mot bomring rundt byen.
TV.SA: Bomsaken kan gi protestparti
- Dette er ikke en politisk demonstrasjon, men vi skal vise våre folkevalgte hva vi mener om bomring rundt Sarpsborg, sa initiativtaker Kent Rasmussen ledet kveldens demonstrasjon.
- Telefonen har ringt i hele går og i dag fra folk som vil ha opplysninger om demonstrasjonen, sier Rasmussen.
- Håpet er jo at det kommer 1000 mennesker, men kommer det 400 - 500 er jeg kjempefornøyd, for mange er jo fortsatt på jobb halv fem.
Christian Günther hadde tatt med seg datteren Kaja til demonstrasjonen. Med hytte i Løkkevika, skolebarn i Fredrikstad og jobb i Råde vil den økonomiske virkningen av en bomring bli godt merkbar for Sarpsborg-mannen.
– Vi bor halve året i Sarpsborg og halve i Løkkevika. Nå skal datteren begynne på skole i Fredrikstad, mens jeg jobber i Råde. Da kan man ikke unngå å kjøre bil, sier Günther.
– Med en bomring blir det uforholdsmessig store utgifter.
For i tillegg til jobb og skole har familien også fritidsaktiviteter som vil kreve en kryssing av bomringen.
– Skal jeg betale 40 kroner tre ganger i uka for å komme til badeland blir det dyrt, sier demonstranten.
Lenger bak i folkemassen står sentrumsbeboerne Aud og Per Brynthe. Også de tar sterkt avstand til bomringforslaget.
– Jeg synes det er idioti, sier Aud.
– Vi betaler nok i avgifter allerede. Hadde politikerne brukt de på ordentlig måte hadde vi hatt godt med veier og bruer her i landet, sier ektemannen.
Wenche Larsen var skuffet over byens oppslutning rundt demonstrasjonen. Selv ville hun ikke la sjansen til å vise sin motstand gå ifra henne.
– Jeg synes vi betaler nok, så det blir ikke mange Sarpsborg-turer på meg hvis det blir bomring, sier hun.
Som Skjeberg-boer vil Larsen heller velge Halden og Sverige for sine ærend dersom bykjernen ringes inn.
– Jeg har fire barn, så jeg blir nødt til å krysse ringen uansett når de skal være med på noe, men da blir det bare det som er helt nødvendig, sier hun.
I fredagens papirutgave: Frp-appellant mener bompenger rammer usosialt.
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Siste kommentarer fra debatt.sa.no