Oslo (ANB-NTB): Både lærere og elever irriterer seg over internettbruk i timene.
Nå vil Oslo kommune ha verktøy som gjør det mulig å hindre elevene i å være på nettet.
Både Akershus, Hordaland og Sør-Trøndelag fylkeskommune bruker slike systemer allerede, men nå vil Oslo følge etter, skriver Aftenposten.
– Lærere og rektorer ønsker seg en slik ordning for å få elevene til å konsentrere seg bedre, sier områdedirektør Patrick Stark i utdanningsetaten i Oslo kommune.
Meningen er at et nytt system skal prøves ut på noen skoler først, for deretter å rulles ut på alle Oslos 27 videregående skoler.
Både lærere så vel som elever irriterer seg over nettbruken i timene. Men flere eksperter mener at andre metoder enn et system som lar læreren skru av nettet, er bedre for å kontrollere elevenes nettbruk.
– Det beste er at elever og lærere snakker sammen og blir enige om felles kjøreregler, mener professor Rune Krumsvik ved Universitetet i Bergen.
Senter for IKT i utdanningen har som mål å øke kvaliteten i utdanningen ved hjelp av IKT, men også her er man skeptisk til et slikt system.
– Man skal ikke tillate utenomfaglig aktivitet i timene, enten det er snakk om å være på Facebook eller å sende lapper. Det handler om å ha god klasseledelse og klare avtaler med elevene, sier kommunikasjonssjef Vibeke Kløvstad. (ANB-NTB)
Siste debatter på debatt.sa.no | ||
Stort narkobeslag på Svinesund
Danske tatt med fem kilo hasj på Svinesund
Hvem scoret det fineste målet?
VM-suksess kan føre til NHL-retur for Holøs
Ise og Tveter med første seire
Ville ha utsettelse i kulturhus-saken
Gratiskonsert med Hanne Sørvaag
Sammen skal de selge teater-Østfold
Nå kan du høre Øyvind Hoås, Morten Giæver og Roar Johansen synge!
Siste kommentarer fra debatt.sa.no