...
Robin Dahlstrøm i aksjon i dagens kamp. Foto: Thomas Andersen

Sparta avgjorde med sen scoring

Torsdag ble Lørenskog slått. I dag fikk Lillehammer oppleve det samme, etter at Sparta avgjorde med 17 sekunder igjen å spille.

Svein Inge Hansen
Svein Inge Hansen Profil E-post
Publisert 04.09.2010 kl 14:37 Oppdatert 04.09.2010 kl 19:20

Tips en venn på e-post:

Knepen Sparta-seier

...

Sparta vant 5-4 over Lillehammer i en treningskamp i Sparta Amfi lørdag 4. september.

Se alle bildene

Det var ikke like bra hele veien i dag, men til tider fikk Sparta ting til å stemme og til slutt fikk de også en fortjent seier med 5-4 over Lillehammer. Alt i alt en ganske middels kamp var det publikum fikk se, men Christopher Henriksens scoring 17 sekunder før slutt sørget for at hjemmepublikum i det minste fikk oppleve nok en seier av Sparta.

Snudde i tredje

Sparta var ikke så verst i første periode, og det var fortjent at de gikk til den første hvilen i ledelsen 2-1. Robin Dahlstrøm og Jonas Djupvik Løvlie ga Sparta 2-0, men en sen redusering fra Lillehammer gjorde at ledelsen til de blå kun var på ett mål.

Midtperioden var mest rot, med mye feilpasninger og lite som skjedde foran målene. Lillehammer var kanskje best i perioden, og det er greit at de fikk periodens eneste scoring, slik at det sto 2-2 før den tredje perioden.

I tredje periode gir Niklas Roest Sparta 3-2, men to scoringer fra Lillehammer snur kampen med snaue åtte minutter igjen å spille. Magnus Selvaag utligner til 4-4 med drøye fire minutter igjen, før som nevnt Christopher Henriksen avgjør med et skudd fra blålinjen med 17 sekunder igjen å spille.

Skuddene vant Sparta 38-25.

Kampforløp:

3. periode

Kampen er over og Sparta har slått Lillehammer 5-4. Sparta er best i denne perioden, og det er helt greit at de til slutt får seieren med sin sene scoring. Skuddene endte 20-11 i favør av Sparta i denne perioden.

19.43: MÅL SPARTA! 5-4! Fra blålinjen hamrer Christopher Henriksen inn 5-4 og sikrer sannsynligvis Sparta seieren, assistert av Magnus Selvaag.

20 sekunder gjenstår og det er dropp i Lillehammers sone.

Lillehammer er fulltallige.

Ett minutt gjenstår av perioden.

Sparta er fulltallige og spiller i overtall.

18.25: Sparta tar timeout. De er fulltallige om seks sekunder og har da muligheten til å avgjøre i overtall.

To minutter gjenstår av perioden. Det skal visst være straffer hvis det er uavgjort etter full tid.

17.17: 2 min utvisning Lillehammer. Gino Guyer får for hekting.

17.17: Brukbar sjanse for Sparta, men Jonas ANdersen blir tatt idet han skal avslutte.

16.31: 2 + 10 min utvisning Sparta. Tommy Kristiansen får for holding og dårlig oppførsel.

Lillehammer er da fulltallige.

15.47: MÅL SPARTA! 4-4! Magnus Selvaag får snudd seg foran mål og setter pucken i mål. Jonas Andersen og Jonas Elofsson får assistene på scoringen.

14.48: 2 + 10 min utvisning Lillehammer. Simen Saxrud får for interference og dårlig oppførsel.

Lillehammer er fulltallige. Sparta har noen avslutninger, men ingen blir virkelig farlige.

12.38: 2 + 10 min utvisning Lillehammer. Scott Hotham får for takliing mot hodet.

12.13: Mål Lillehammer. 3-4. Lillehammer kontrer med to mot en, og Evan Cheverie gjør det selv. Han ser ikke ut til å få den rette treffen, men pucken går i mål.

Dommerne er fornøyd med målet igjen og det er klart for spill.

På ny trøbbel med et av målene. Denne gang er det målet som de slet med i første periode.

12.00: Skuddene viser 29-20, eller 12-6 så langt i perioden.

Sparta har fått litt dreis på pasningsspillet nå, og Lillehammer lykkes ikke med å ligge like kompakte som de har gjort tidligere. Dermed begynner Sparta å komme til mer og mer sjanser.

10.02: Ny sjanse for Sparta.

9.56: Like utenfor fra Sparta.

9.10: Brukbar sjanse for Sparta, men keeper redder. Returen får ingen av Spartas spillere tak på.

683 tilskuere ser denne treningskampen. Det laveste tallet i Sparta Amfi så langt i treningskampene.

12.04: Tommy Kristiansen får plutselig sjansen foran mål, men treffer ikke helt rent på den sprettende pucken og keeper redder uten for store problemer.

Sparta er da fulltallige igjen.

5.18: Mål Lillehammer. 3-3. Men så kunne ikke Osaer hindre scoring. I overtall utligner Lillehammer til 3-3, etter et direkteskudd foran mål. Stefan Sjödin scoret, assistert av Evan Cheverie og Justin Bostrom.

5.10: Lillehammer avslutter, men en rask redning med snappen fra Osaer hindrer utligning.

4.58: 2 min utvisning Sparta. Tommy Kristiansen får for roughing.

4.58: Skuddene viser 24-15, eller 6-1 i denne perioden.

4.15: MÅL SPARTA! 3-2! En elegant scoring. Litt klikk-klakk og pucken i mål. Niklas Roest scoret, assistert av Jonas Andersen og Dion Knelsen.

Lillehammer er fulltallige. Sparta har tre avslutninger på mål, men ingen av dem blir veldig farlige.

Kampen er i gang igjen!

Det gjøres klart for dropp.

Sparta åpner med 1.21 i overtall.

Spillerne er tilbake på isen. Det nærmer seg spill igjen.

Vi venter på den tredje og siste perioden fra Sparta Amfi. Om Sparta skal ta nok en seier på hjemmebane, finner du ut her.

2. periode

Pause på stillingen 2-2, etter en periode hvor det har vært mye taklinger og lite sjanser. En ganske kjedelig periode for en vanlig publikummer som er på jakt etter mye action foran målene. Egentlig en ganske rotete periode. Lillehammer var uansett bedre denne perioden enn den første, og det er helt åpent før den tredje perioden. Skuddene endte 10-8 i favør av gjestene, slik at det der etter to spilte perioder står 18-14.

19.25: 2 min utvisning Lillehammer. Justin Bostrom får for tripping.

Ett minutt gjenstår av perioden.

17.28: Sparta har en avslutning på mål som går på en litt dekket keeper, men derfra og over vantet.

Sparta har fullt lag. Full kontroll i dette undertallet.

Sparta har fire spillere på isen. Bra i tre mot fem!

13.58: Lillehammer tar timeout.

13.58: 2 min utvisning Sparta. Christopher Henriksen får for tripping. Tre mot fem i 46 sekunder.

13.15: Sparta er farlig på en kontring i undertall, men den avgjørende pasningen blir helt feil og det ender opp med ikke noe.

12.44: 2 min utvisning Sparta. Patrick Bovim får for interference.

Yvan Busque er ferdig med å sone sin 10 minutters utvisning.

Da er det klart for spill igjen.

Etter Robinsons raid må det fikses noe med målet igjen. Denne gangen er det motsatt mål av det i første periode som må fikses.

11.30: Mat Robinson setter full fart inn mot keeper og feier keeper inn i mål sammen med seg selv. Usikkert om også pucken fulgte med inn, men mål dømmes det ikke.

10.35: Skuddene viser 16-9, eller 6-5 så langt i perioden.

10.31: Daniel Smestad Jensen og Simen Saxrud utvises begge to i 2+2. Roughing også denne gangen.

10.31: Utvisninger venter etter nok et gruff.

10.06: Mål Lillehammer. 2-2. Pucken treffer en spiller foran mål, og plutselig har Lillehammer noe nært åpent mål. Den muligheten takker de for og utligner til 2-2. Joakim Eidsæther scoret, assistert av Stian Høygård og Stein Tore Bakken.

9.43: Sparta er nær scoring. Keeper treffes av pucken og den blir liggende mellom beina hans, like ved streken. Men i mål endte aldri pucken.

8.51: Robin Dahlstrøm og Lars Hammerseng vises begge ut i 2+2. Fortsatt spill fem mot fem.

8.51: Litt gruff. Utvisninger venter.

13.38: Niklas Roest får avsluttet, men keeper har kontroll.

7.00: Det smeller litt i duellene, men ellers skjer det for øyeblikket svært lite.

5.15: Skuddene viser 11-7, eller 1-3 så langt i perioden.

Lillehammer er fulltallige. Rett og slett et dårlig overtall fra Spartas side.

3.04: 2 min utvisning Lillehammer. Aleksander Rindal Nygaard får for hekting.

Sparta har fullt lag, men Yvan Busque soner fortsatt sin personlige straff på 10 minutter.

0.47: Lillehammer har en skummel avslutning på mål, men Osaer er raskt nede med leggskinnet og redder.

Kampen er i gang igjen!

Det gjøres klart for dropp.

Sparta åpner med 1.43 i undertall etter Yvan Busques sene utvisning i første periode.

Spillerne er tilbake på isen. Det er straks klart for spill igjen.

Vi venter på midtperioden i Sparta Amfi. Hvordan det går der, kan du følge med på her.

1. periode

Pause på stillingen 2-1 til Sparta, etter en periode hvor Sparta har vært det beste laget, men hvor Lillehammer i perioder har vært med på leken og også gjort det vanskelig for Sparta med sin gode organisering i egen sone. Uansett er det fullt fortjent at Sparta går til den første hvilen i ledelsen. Skuddene vant også Sparta. Den statistikken endte 10-4 de første 20 minuttene.

19.42: 2+10 min utvisning Sparta. Yvan Busque får for takling mot hodet.

Ett minutt gjenstår av perioden.

18.54: Mål Lillehammer. 2-1. Snakk om å få servert en enkel scoring! Osaer er bak mål og målet åpent. Pucken serveres så fra bak mål rett på kølla til Justin Bostrom, som sannsynligvis ikke har scoret mange mål som er enklere å sette inn enn dette. Evan Cheverie får assisten.

18.22: Nok en gang trøbbel med det ene målet, noe det har vært gjennom hele perioden.

17.38: Egentlig er det langt mellom hendelsene foran mål så langt i perioden. Skuddene viser 8-3.

17.15: Skummel retur fra Osaer, men ingen fra Lillehammer får tak i pucken.

14.23: MÅL SPARTA! 2-0! Sparta trykker litt rundt Lillehammers mål, og fra litt skrått hold prikkskyter Jonas Djupvik Løvlie inn Spartas andre mål, assistert av Tommy Kristiansen.

13.00: Skuddene viser nå 6-2.

12.10: Michael Stenersen prikker stolpen eller tverrliggeren, muligens via keeper. Traff helt oppe ved krysset. Nær en ny scoring for unggutten der.

11.40: Dion Knelsen kommer inn fra litt skrått hold og avslutter, men keeper redder.

9.20: Brukbar sjanse for Lillehammer, men utenfor.

8.48: Styring like utenfor av Dion Knelsen.

8.03: Lillehammer har sitt første skudd på mål. Ikke ueffent, men Osaer har kontroll.

7.02: Det meste har handlet om Sparta så langt.

6.00: Skuddene viser 5-0.

Lillehammer har fullt lag.

5.19: Sparta spiller bra i dette overtallet og har noen farligheter, men målet går ut av stilling igjen. Festet er ikke bra nok.

Lillehammer har da fire spillere på isen.

4.19: MÅL SPARTA! 1-0! Sparta trykker bra i fem mot tre og får uttelling fra kloss hold to sekunder før Lillehammer får på sin først utviste spiller. Robin Dahlstrøm scoret, assistert av Christopher Henriksen.

Stor sjanse Sparta.

3.53: 2 min utvisning Lillehammer. Stein Tore Bakken får for hekting. Fem mot tre i 27 sekunder.

2.45: Jonas Andersen sklir gjennom mellom backene og er alene foran mål, men keeper redder forsøket. Første brukbare sjanse i kampen.

2.20: 2 min utvisning Lillehammer. Simen Saxrud får for hekting.

Da har dommerne fått festet målet og det er klart for spill igjen.

Det er litt trøbbel med målet, så det ser ut til å bli en liten pause i spillet.

1.59: Lillehammer styrer pucken på eget mål, men keeper redder avslutningen fra egen spiller. Halvsjanse.

0.51: Sparta har en farlighet, men akkurat i det avgjørende momentet treffes ikke pucken.

Kampen er i gang!

Det gjøres klart for dropp.

Spillerne er på isen. Det er straks klart for kampstart.

Dommerne har entret isen, men ellers er det ikke mange som har entret Sparta Amfi med fem minutter igjen til kampstart. Noen hundre er nok på plass, men det ser ut til at det er klart for den dårligst besøkte treningskampen så langt denne sesongen.

Oppvarmingen er over i Sparta Amfi. Det er med andre ord rundt 20 minutter igjen til pucken droppes for første gang i dag.

Lillehammer mangler to spillere, ifølge trener Tor Nilsen. De to er Kenneth Madsø og Andreas Martinsen. Lillehammer stiller med andre ord med noe bortimot fullt lag. Det vil si at nykommere som Gino Guyer, Evan Cheverie, Scott Hotham og Justin Bostrom er på plass. Sistnevnte har Sparta møtt tidligere. Han har meldt overgang fra Manglerud Star til Lillehammer denne sesongen.

Dagens hoveddommer er Owe Lüthcke.

Oppvarmingen er i gang i Sparta Amfi. Det er med andre ord rundt 40 minutter igjen til kampstart.

Spartas lag

Nok en gang blir det litt endringer på Spartas lag, noe som er naturlig når Malmström står over og Tengvert skal ta det rolig. Sparta stiller med disse femmerne i dag:

Keeper: Phil Osaer

Førstefemmer: Jonas Elofsson, Mat Robinson, Jonas Andersen, Dion Knelsen, Niklas Roest

Andrefemmer: Christopher Henriksen, Tobias Skaarberg, Yvan Busque, Magnus Selvaag, Michael Stenersen

Tredjefemmer: Patrick Bovim, Daniel Smestad Jensen, Tommy Kristiansen, Jonas Djupvik Løvlie, Robin Dahlstrøm

Fjerdefemmer: Per Tengvert, Mikkel Søgaard, René Bøe, Göran Hermansson, Adrian Aslaksen

Petter Witnes og Henrik Malmström står over i dag. Visstnok kun for å hvile. Per Tengvert skal også ta det rolig i dag, men er satt opp i det fjerde backparet.

To uker til seriestart

Fortsatt er det snakk om treningskamper som spilles, men om nøyaktig to uker er det seriestart. Det vil si at mange ting det trenes på, bør begynne å sitte nå. For Spartas del har treningskampene så langt vist at det går i rett retning hele tiden, selv om det fortsatt varierer litt. Lillehammer kommer fra et tap (1-2) etter overtid mot naboene Storhamar på søndag, og kampen før det slo de Manglerud Star 6-3.

Foreløpig har vi ikke noen offisiell lagoppstilling for Sparta, men sist kamp manglet kun Petter Witnes. Det er sikkert ikke så store forandringene i dag i forhold til det laget Sparta mønstret mot Lørenskog.

Lillehammer har som Sparta byttet litt på laget før denne sesongen, og får sikkert et slagkraftig lag også i år. Sist kamp manglet de tre spillere, men det er ikke klart hvilket lag de stiller med i dag.

LES OGSÅ: Møter Lillehammer i dag

Hvordan det går i denne treningskampen, kan du følge her fra klokken 16.00.

Sparta Warriors 2011/12


Eliteseriekampene:

10.09.2011

Frisk Asker - Sparta

3-1

13.09.2011

Sparta - Rosenborg

2-1

17.09.2011

Vålerenga - Sparta

3-4

22.09.2011

Stavanger Oilers - Sparta

5-2

24.09.2011

Sparta- Lørenskog

6-1

27.09.2011

Lillehammer - Sparta

3-4 (e.s.d & str.)

01.10.2011

Sparta - Stjernen

4-2

06.10.2011

Manglerud Star - Sparta

2-3 (e.s.d & str.)

08.10.2011

Sparta - Storhamar Dragons

6-0

13.10.2011

Sparta - Frisk Asker

5-1

15.10.2011

Rosenborg - Sparta

3-1

18.10.2011

Sparta - Vålerenga

4-1

22.10.2011

Sparta - Stavanger Oilers

2-5

27.10.2011

Lørenskog - Sparta

5-0

29.10.2011

Sparta - Lillehammer

2-4

03.11.2011

Stjernen - Sparta

2-6

05.11.2011

Sparta - Manglerud Star

8-0

15.11.2011

Storhamar - Sparta

3-2

17.11.2011

Frisk Asker - Sparta

0-12

19.11.2011

Sparta - Rosenborg

1-2 (e.s.d.)

24.11.2011

Vålerenga - Sparta

3-7

27.11.2011

Stavanger Oilers - Sparta

5-4 (e.s.d. & str.)

01.12.2011

Sparta - Lørenskog

2-3

04.12.2011

Lillehammer - Sparta

4-3

08.12.2011

Sparta - Stjernen

3-2

10.12.2011

Manglerud Star - Sparta

2-4

26.12.2011

Sparta - Storhamar Dragons

4-1

28.12.2011

Sparta - Frisk Asker

7-0

30.12.2011

Rosenborg - Sparta

1-6

05.01.2012

Sparta - Vålerenga

2-6

07.01.2012

Sparta - Stavanger Oilers

1-3

10.01.2012

Lørenskog - Sparta

3-1

14.01.2012

Sparta - Lillehammer

5-4 (e.s.d & str.)

17.01.2012

Stjernen - Sparta

0-3

21.01.2012

Sparta - Manglerud Star

7-0

26.01.2012

Storhamar - Sparta

2-3 (e.s.d.)

28.01.2012

Frisk Asker - Sparta

1-5

31.01.2012

Sparta - Rosenborg

5-1

05.02.2012

Vålerenga - Sparta

Kl. 17.00

14.02.2012

Stavanger Oilers - Sparta

Kl. 19.00

16.02.2012

Sparta - Lørenskog

Kl. 19.00

19.02.2012

Lillehammer - Sparta

Kl. 17.00

23.02.2012

Sparta - Stjernen

Kl. 19.00

25.02.2012

Manglerud Star - Sparta

Kl. 16.00

01.03.2012

Sparta - Storhamar Dragons

Kl. 19.00



Treningskampene:

Lørdag 7. aug

Sparta-Frölunda

1-3

Onsdag 11. aug

Sparta-Stjernen

6-3

Lørdag 14. aug

Stjernen-Sparta

2-7

Fredag 20. aug

Sparta-Stavanger

2-4

Lørdag 28. aug

Växjö-Sparta

4-5

Søndag 29. aug

Borås-Sparta

9-2

Torsdag 2. sept

Sparta-Lørenskog

4-1

Lørdag 4. sept

Sparta-Lillehammer

5-4

Torsdag 9. sept

Lørenskog-Sparta

1-5



Tips oss

Telefon: 800 33 336
E-post: Nettredaksjonen
SMS: SATIPS til 1938
MMS: SABILDETIPS til 1938

Kontakt oss

Besøksadresse: Festiviteten, Sandesundsveien 2, Sarpsborg
Postadresse: Postboks 83, 1701 Sarpsborg
Tlf. 69 11 11 11
Fax 69 11 11 00

Redaksjonen:

Ansvarlig redaktør: Bernt Lyngstad
Nyhetsredaktør: Petter Kalnes


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.