Sarpsborg Scene ble ved hjelp av flott scenografi omgjort til Nisseland på søndag. På plass var ca. 260 publikummere. "Natt i Nisseland" har turnert rundt på Østlandet siden 17.november, og dette er årets andre forestilling i Sarpsborg.

Julaften står i fare når nissefar blir forhekset lille julaften av den skumle trollmannen i Vinterland. Nå vil nissefar dra langt vekk, helst til Syden. I juleverkstedet fortviler nissemor, nisseassistenten Claus, sikkerhetsvakt PP og alle nissebarna. For å bryte forbannelsen må de ha hjelp av to barn som ikke hører til Vinterland. Barnehjemsbarna Mina og Mats blir hentet og sammen med nisseassistent Claus og kusken Igor, legger de ut på reise for å bryte forbannelsen og redde jula innen det blir julaften.

Resultatet er en spennende og morsom forestilling for både barn og voksne. Her går de spinnville og humoristiske øyeblikkene hånd i hånd med fortellingens mer skumle sider.

Det er veldig gøy å spille så mange forestillinger

Beatrice Lystad Akselsen
Bildeserie

BILDER: Natt i Nisseland

Håper på juletradisjon

Beatrice Lystad Akselsen (14) og Tom Dahlgren (12) innehar hovedrollene som Mina og Mats.

– Jeg syns forestillingen gikk bra. Vi har øvd siden høstferien, forteller Tom. I sin rolle skulle han kommunisere gjennom føttene og stepping. Han har drevet med stepping i over 3 år. 

– Det var litt rart å nesten ikke ha noen replikker, siden det var en av de større rollene. Men det ga mer utfordring enn jeg trodde, innrømmer han.

Tom er fra Oslo, og ble ringt opp av produsent Philip Bøckmann og fikk rollen etter å ha fremført et par sanger på en audition. Beatrice fra Sarpsborg er med i teatergruppa Diorama, og var med da forestillingen ble satt opp i fjor. Den gang var det 10 forestillinger, i år er det hele 22.

– Forestillingens historie er jo litt annerledes, og vi håper vi skaper en ny tradisjon. Det er veldig gøy å spille når det er så mange forestillinger, meddeler Beatrice.

– Mye som skal klaffe

For Patrick Børjeson (29) var det siste forestilling. I de neste forestillingene er det nemlig sarpingen og produsenten Philip Bøckmann som tar over rollen som Claus.

– Det var en spesiell siste forestilling. Det er litt trist at det er over når som vi er kommet så langt. Jeg har aldri spilt med så mange barn før, og det er mye som skal klaffe. Men det har vært en fin prosess. Og Sarpsborg-publikummet er virkelig med, forteller han.

Helt ferdig med "Natt i Nisseland" er han likevel ikke.

– Jeg skal få sett en forestilling. Jeg må jo se hva jeg har vært med på, smiler han.

Natt i Nisseland

  • Første gang satt opp i Sarpsborg i 1997, og skrevet av Benedict Parton.
  • I fjor sikret Philip Bøckmann seg rettighetene til familiemusikalen.
  • Stykket inneholder en miks av profesjonelle skuespillere og lokale barn i rollene.
  • I år har forestillingen lagt ut på større turnè på Østlandet, og settes opp flere steder enn før.
  • Settes opp fra 17.november til 22.desember.
  • Spilles i Sarpsborg 3., 10. og 18.desember.
  • Musikk ved Benedict Parton og Trond Holter.
  • Regi: Robin A. Eriksen.
  • Produsent: Philip Bøckmann.
  • Koreograf: Guro Karijord
  • 260 publikummere  på Sarpsborg scene.

 

På scena:

  • Patrick Børjeson (Claus)
  • Beatrice Lystad Akselsen (Mina)
  • Tom Dahlgren (Mats), Jon Erik Myre (Igor)
  • Martin Leines (Trollmannen)
  • Caroline Glomnes (nissemor)
  • Preben Moseid (nissefar)
  • Eirin Schou Fævelen (PP).
  • samt lokale barn i de øvrige rollene.