Klokka 12 i dag får kunstneren Elisabeth Gyllensten Sarpsborg kommunes kulturpris for 2007. Hun får prisen overrakt av ordfører Jan O. Engsmyr i bystyrets siste møte for året.
Kursvirksomhet
Gyllensten får prisen for sin kunstneriske produksjon - som holder høy kvalitet - og for sin utstrakte kursvirksomhet, ikke minst her i Sarpsborg.
- Hun har skapt et kunstnerisk miljø i Sarpsborg, og fortjener å bli hedret og tatt vare på. Hun gir elevene sine mulighet til å utøve det de har lært, heter det i begrunnelsen.
Elisabeth Gyllensten er for tiden bosatt i Oslo, men er født og oppvokst i Sarpsborg, og har bodd her i store deler av sitt voksne liv. Fortsatt driver hun altså betydelig kunstnerisk virksomhet fra sitt atelier i Sarpsborg.
10.000 kroner
I statuttene til Sarpsborg kommunes kulturpris heter det at prisen skal tjene som inspirasjonskilde personer, institusjoner og organisasjoner som arbeider innenfor kultursektoren. Den består av 10.000 kroner og en statuett i granitt.
Det er hovedutvalg for kultur som avgjør hvem som skal få prisen.
Gyllensten er den 13. mottakeren av Sarpsborg kommunes kulturpris. De 12 foregående er disse:
1995: Yngvar Brusevold
1996: Trøsken IL
1997: Christer Johannesen
1998: Sarpsborg Janitsjarkorps
1999: Bjarne Aaserød
2000: June Rustan
2001: Leif Skaar
2002: Skjeberg HK
2003: Trygve Sørli
2004: Egil Elseth
2005: Kai Robert Johansen
2006: Nina Winther Larsen