Dette sjakkbrettet skal vandre landet rundt det neste halve året.
Stopp i Sarsborg
I helgen tok det en kjapp stopp i Sarpsborg.
Sjakk-OL, som for øvrig er en av verdens største idrettsturneringer med 2.000 deltagere fra 170 land, skal arrangeres i Tromsø i starten av august i år.
Allerede nå har oppladingen startet. I form av en sjakkstafett.
Den startet i Fredrikstad forrige helg, hvor det samtidig ble arrangert NM i hurtigsjakk.
Denne helgen var brettet på plass i Sarpsborg, på en klubbturnering i Sangerhuset. For øvrig samme sted hvor Sarpsborg sjakklubb samles hver uke.
Økt interesse
Leder Ole Kristian Førrisdahl synes det var stas at sjakkstafetten tok turen innom Sarpsborg.
– Etter Magnus Carlsens bragd i sjakk-VM i India er OL i Tromsø det største som har skjedd i sjakk-Norge, mener Førrisdahl.
Rundt 30 medlemmer deltok i klubbturneringen. Men foreningen teller altså flere medlemmer.
– Carlsens VM-seier har ført til en økt interesse for sjakk. Vi ser at noen tidligere medlemmer kommer tilbake, noen skoler ber om hjelp til å få i gang skolesjakk og vi vet at sjakkbrettsalget har tatt seg veldig opp, sier Førrisdahl. Sjakkstafetten ender altså opp i Tromsø i august. Siste stopp før det blir Landsturneringen i Trondheim, hvor sjakkforbundets 100-årsjubileum skal markeres.